صفحه اصلی / آموزش اندروید / آموزش برنامه نویسی اندروید / تفاوت واحدهای اندازه گیری در اندروید

تفاوت واحدهای اندازه گیری در اندروید

تفاوت واحدهای اندازه گیری در اندروید

تفاوت واحدهای اندازه گیری (px,in و …) در اندروید؟

 

px : واحد پیکسل و وابسته به تعداد پیکسل های نمایشگر
in : واحد اینچ مبتنی بر اندازه فیزیکی نمایشگر
mm : واحد میلیمتر مبتنی بر اندازه فیزیکی نمایشگر
pt : واحد نقطه برابر با ۱/۷۲ یک اینچ و مبتنی بر اندازه فیزیکی نمایشگر
dpi : چگالی صفحه نمایش،یعنی مقدار نسبت پیکسل ها به مساحت فیزیکی صفحه نمایش
dp : پیکسل های چگال و مستقل(Density-independent Pixels) یک واحد انتزاعی مبتنی بر چگالی صفحه نمایش.این واحد متناسب با تعداد پیکسل ها در نمایشگر با چگالی ۱۶۰ است.بنابراین یک dp در یک نمایشگر با چگالی ۱۶۰ در واقع یک پیکسل است و در یک نمایشگر با چگالی ۳۲۰،دو پیکسل می باشد.دقت کنید که گاه به جای dp از dip(مختصر Device Independent Pixels) هم استفاده می شود.ولی در واقع هر دو یک مفهوم دارند.(منبع)
در کل فرمول
|(px = dp * (dpi / 160

رابطه بین px,dp و dpi را نشان می دهد.بهترین گزینه برای طراحی واسط کاربر(UI) استفاده از واحد dp است که نمایش متناسب با نمایشگرهای مختلف با چگالی های متفاوت را تضمین می کند.
sp و sip : چیزی شبیه به dp است و برای مشخص کردن اندازه قلم به کار می رود.ولی با این تفاوت که با تنظیمات اندازه قلم(font size) کاربر نیز هماهنگ است در نتیجه خروجی،متناسب با چگالی نمایشگر و اندازه قلم تنظیم شده توسط کاربر خواهد بود.

در مجموع استفاده از dp و sp به طور موکد توصیه شده است زیرا باعث می شود برنامه شما در گوشی های مختلف دارای تناسب اندازه یکسانی باشد(چه اندازه کنترل ها و چه اندازه متن) و همچنین در صورتی که اندازه قلم توسط کاربر در دستگاه تغییر کند،تغییرات در برنامه نیز اعمال می شود

 

درباره فرزاد سرسیفی

فرزاد سرسیفی هستم متولد شهرستان سقز،28 ساله. 6 سالی هستش که برنامه نویسی اندروید رو شروع کردم. قبل اندروید چندین سال برنامه نویسی سمت وب php کار کرده بودم و با اومدن اندروید و هیجانی اولیه که داشتم وب رو کنار گذاشتم و بطور متمرکز روی اندروید شدم. وقتی که برنامه نویسی اندروید رو شروع کردم مجبور شدم به تهران بیام. اینجا با تیم ها وشرکت های بزرگی همکاری کرده ام. با توجه به مشکلاتی که خودم در زمینه یادگیری اندروید داشتم، تصمیم گرفتم که تجربیاتم رو به اشتراک بزارم. ابتدا انجمن تخصصی برنامه نویس اندروید رو راه انداختم و سپس به تدریس برنامه نویسی اندروید پرداختم. نزدیک به چهار سال هست که تدریس می کنم. با آموزشگاه های معتبر از قبیل سماتک و آموزشگاه اندروید ایران همکاری دارم. همچنین به عنوان مشاور با سازمان های و موسسات بزرگ از قبیل بانک شهر، رجا و فناپ همکاری داشته ام.

مطالب مشابه

اکتیویتی در اندروید

ارسال اطلاعات بین اکتیویتی ها در اندروید

برای ارسال اطلاعات از یک اکتیوینی به اکتیویتی دیگر در اندروید باید بدین روش اعمال …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *